Integracja zespołowa – Czy warto planować takie działania dla zespołów?

Odpowiedź jest prosta: zawsze warto planować działania integracyjne dla swoich zespołów.

Integracja zespołowa to proces, w którym członkowie zespołu pracują razem, aby osiągnąć wspólne cele. Przyczynia się do zwiększenia zaangażowania i motywacji wśród pracowników, pozwala im działać na wyższym poziomie, niż gdyby wykonywali czynności indywidualnie.

Odpowiedź jest prosta: zawsze warto planować działania integracyjne dla swoich zespołów.

Integracja zespołowa to proces, w którym członkowie zespołu pracują razem, aby osiągnąć wspólne cele. Przyczynia się do zwiększenia zaangażowania i motywacji wśród pracowników, pozwala im działać na wyższym poziomie, niż gdyby wykonywali czynności indywidualnie.

Gdy członkowie zespołu są zintegrowani, to chętniej dzielą się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, co pozwala na lepsze rozwiązanie problemów oraz osiągnięcie celów.

Osiągnięcie integracji zespołowej wymaga określonych działań i podejść, m.in.:

 • #Komunikacja – kluczowym elementem integracji zespołowej jest otwarta i regularna komunikacja między członkami zespołu, którzy powinni regularnie spotykać się, aby omówić postępy, cele i pojawiające się problemy/wyzwania.
 • #Budowanie relacji – zespół powinien poznawać się nawzajem, a także mieć okazję do rozmów na tematy poza pracą. Spotkania towarzyskie mogą pomóc w budowaniu zaufania między członkami zespołu.
 • Wspólne #cele – zespół powinien wiedzieć, jakie cele mają osiągnąć i jak ich praca przyczyni się do tego.
 • Ustalenie celów i roli każdego członka zespołu – jeśli każdy członek zespołu wie, jaką rolę pełni w projekcie i jakie cele są stawiane przed zespołem, łatwiej jest pracować razem. Każdy może wtedy skupić się na swojej pracy i działać zgodnie z ogólnym celem zespołu.
 • Działania integracyjne – organizowanie działań, takich jak wspólne wyjścia czy wyjazdy, symulacje i gry zespołowe, pikniki, itp., mogą pomóc w budowaniu relacji i zwiększeniu integracji
 • #Przywództwo – dobry #lider powinien działać jako katalizator dla integracji zespołowej, zachęcając członków zespołu do współpracy i budowania relacji.

W Effective IT Trainings często wykorzystujemy element integracji w pracy swoich zespołów, w prowadzonych przez nas projektach, w trakcie szkoleń, czy podczas organizacji eventów dla nas lub naszych klientów.

Zajmujemy się pełną organizacją wydarzeń lub ich fragmentem, odpowiadamy za logistykę, zapewniamy różnego rodzaju atrakcje (w terenie lub na sali).

Najczęściej sięgamy po gry zespołowe i symulacje biznesowe, ponieważ najlepiej wspierają integrację zespołów, a przy okazji zapewniają świetną zabawę. Oto kilka z nich:

KRÓLEWSKI OGRÓD – jest dynamicznym warsztatem osadzonym w fabule, która przenosi uczestników do Wersalu, na dwór króla Ludwika XIV.

Uczestnicy zostają podzieleni na zespoły, w ramach których otrzymują indywidualną rolę z niezbędną charakterystyką postaci. Każda rola ma również przydzieloną Kartę Wiedzy, czyli informacje niezbędne do wykonania określonej pracy w ogrodzie.

Zespoły pracują nad zaplanowaniem i zbudowaniem najpiękniejszego ogrodu, jaki widział świat!

Planują, przeliczają, budują makiety, weryfikują najlepsze rozwiązania. Pracują z informacją rozproszoną oraz zaskakującymi zdarzeniami fabularnymi pojawiającymi się w trakcie rozgrywki.

Korzyści dla uczestników:

 • Wysoki poziom immersji (zaangażowanie),
 • Uczestnicy uczą się poprzez odkrywanie i doświadczanie,
 • Rozwijają kompetencje m.in. w zakresie komunikacji i współpracy w zespole/z zespołami, a także w obszarze planowania, priorytetyzacji zadań, podsumowania realizacji, zarządzania projektami,
 • Proces decyzyjny tworzony jest na podstawie własnych wniosków,
 • Możliwość przetestowania pomysłów i rozwiązań bez ponoszenia ryzyka (bezpieczne środowisko, w którym można eksperymentować, popełniać błędy i uczyć się na ich podstawie),
 • Inspiracja właściwych postaw w pracy zespołowej,
 • Rzeczywiste przykłady narzędzi i technik usprawniających komunikację zespołową,
 • Integracja zespołów i dobra zabawa!

Przykładowe fotorelacje z warsztatów:

 1. https://www.eitt.pl/aktualnosc/relacja-z-pokazu-symulacji-krolewski-ogrod-we-wroclawiu,87
 2. https://www.eitt.pl/aktualnosc/warszawa-podbila-dzis-wersal,89
 3. https://www.eitt.pl/aktualnosc/wersal-na-wawelu-fotorelacja,93
 4. https://www.eitt.pl/aktualnosc/fotorelacja-z-pokazu-symulacji-krolewski-ogrod-w-katowicach,96
 5. http://mateuszkuszhistory.blogspot.com/2019/03/symulacja-biznesowa-krolewski-ogrod.html
 6. https://www.eitt.pl/aktualnosc/fotorelacja-z-mikolajkowego-pokazu-krolewskiego-ogrodu,195
 7. https://www.eitt.pl/aktualnosc/ogrod-wersalski-w-warszawie-fotorelacja-z-budowy,198

RAVEN13 jest dynamiczną grą symulacyjną, która łączy elementy gier planszowych i wirtualnych. Fabuła przenosi uczestników do przyszłości: na podwodnej stacji wydobywczej dochodzi do podwodnego trzęsienia ziemi. Konstrukcja stacji zostaje naruszona, a do pomieszczeń́ wdziera się̨ woda.

Uczestnicy stają się ekipą ratunkową, od której zależy, ile osób zostanie uratowanych, a przy okazji muszą zarządzić wirtualnymi BOTami!

Skuteczne okażą się ich zdolności do planowania, komunikacji, negocjacji i skutecznego działania.

Uwaga! Symulacja zakłada wirtualne zadania, do których uczestnicy będą potrzebować smartfona. Dostęp do platformy poprzez przeglądarkę, bez konieczności instalowania aplikacji.

Korzyści dla uczestników:

 • Usprawnianie codziennej komunikacji,
 • Budowanie rozwiązania przy współpracy zespołowej,
 • Negocjacje zespołowe i planowanie pracy pod presją czasu,
 • Komunikowanie się z zespołem podczas zachodzących zmian, uwzględniając potrzeby i oczekiwania wszystkich jego członków,
 • Integracja zespołów i dobra zabawa.

Przykładowe fotorelacje z warsztatów:

 1. https://www.eitt.pl/aktualnosc/podsumowanie-pokazu-symulacji-raven13-20012023,197
 2. https://www.eitt.pl/aktualnosc/podsumowanie-pokazu-symulacji-biznesowej-raven-13,120
 3. https://www.eitt.pl/aktualnosc/warsztat-komunikacja-i-role-w-projekcie-dla-tuw-pzuw,189

ARTEMIS, to interaktywna symulacja warsztatowa w obszarze „User Security Awareness”, która przeznaczona jest dla każdego pracownika organizacji (bez względu na zajmowane stanowisko i dział, w którym pracuje).

Symulacja rozpoczyna się od zaskakującego wprowadzenia fabularnego, które pomaga uczestnikom wejść w daną sytuację – stają się zespołem, którego zadaniem jest rozpracowanie groźnej organizacji. Uczestnicy wykonują zadania w trybie on-line i offline, poruszają się po mapie, wykorzystują dostępne karty, kody, ustalają wspólną strategię działania.

ARTEMIS, to szereg scenariuszy i plansz powiązanych wspólną historią. Każdy scenariusz ma główną misję i wiele misji pobocznych. Symulacja umożliwia naukę zachowań w cyberprzestrzeni poprzez doświadczanie, szeroko ukazuje mechanizmy zabezpieczania oraz wykrywania i likwidowania zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Symulację można również poprowadzić w taki sposób, aby skupić się jedynie na integracji, komunikacji i współpracy zespołów.

Uwaga! Symulacja zakłada wirtualne zadania, do których uczestnicy będą potrzebować smartfona. Dostęp do platformy poprzez przeglądarkę, bez konieczności instalowania aplikacji.

Korzyści dla uczestników:

 • Usprawnianie codziennej komunikacji,
 • Uzyskanie zaangażowania i chęci do współpracy,
 • W ujęciu edukacyjnym: budowa świadomości o zagrożeniach cybernetycznych,
 • Integracja zespołów i dobra zabawa.

ZWIERZAKI to gra zespołowa z opcją realizacji w sali lub na zewnątrz. Pobudza zespoły do komunikacji, współpracy, kreatywności, efektywnego planowania i dzielenia się zadaniami. W trakcie zmagań uczestnicy budują, skleją, skręcają, rysują, a nawet rapują.

Fabuła rozgrywa się na terenie zoo, w którym „domy” zwierząt uległy zniszczeniu. Uczestnicy stają się Organizacją do Zadań Specjalnych. Ich zadaniem jest wybudowanie nowych pomieszczeń dla zwierząt. Ale uwaga! Każde z nich ma specyficzne wymagania, niekiedy wręcz nieoczekiwane dla swojego gatunku.

W trakcie gry pojawia się wiele emocje, dobra zabawa i duuużo śmiechu ????.

Szukasz ciekawego rozwiązania na integrację zespołową lub planujesz zorganizować event firmowy? – skontaktuj się z nami: biuro@eitt.pl.

Pomożemy Ci zorganizować wydarzenie oraz dobrać niezapomniane atrakcje dla Twoich zespołów.

Udostępnij swoim znajomym