Sposoby na stworzenie swobodnej atmosfery podczas rozmowy rocznej
Pierwszy kwartał roku to okres prowadzenia rozmów podsumowująco-oceniających. Często uczestnicy naszych szkoleń pytają nas co zrobić, aby rozmowa roczna przebiegła w dobrej atmosferze? Oto kilka sprawdzonych przez nas działań:
- Usiądź obok pracownika, a nie po drugiej stronie biurka.
- Podkreślaj, że w tej właśnie chwili można spokojnie porozmawiać – na tę rozmowę macie dużo czasu.
- Unikaj stwierdzeń, które podkreślają pozycję zwierzchnika.
- Chwal osiągnięcia pracownika.
- Jeśli musisz krytykować, krytykuj wyniki pracy i konkretne zachowania pracownika, a nie samego pracownika.
- Daj pracownikowi czas na wypowiedzenie się (technika ciszy), zachęcaj do mówienia, nawet jeśli wiąże się to z milczącym oczekiwaniem na ich odpowiedź (może to być trudne dla niego, ale nie próbuj sam odpowiadać na ich pytania).
- Postaraj się aby podczas rozmowy nie dochodziło do jej przerywania (telefon, mail, osoby wchodzące).
- W przypadku rozmowy o trudnościach zachęcaj pracownika do proponowania rozwiązań, czasami pracownik może znaleźć lepsze rozwiązanie niż Ty.
- Zanim przedstawisz pracownikowi swoją ocenę doprowadź do tego, by on sam ocenił siebie, w rezultacie często pracownicy sami mówią o swoich słabych stronach.
- Zadawaj pytania, które koncentrują się na szukaniu rozwiązań np.: „co możemy zrobić, aby twoja umiejętność organizacji były nas takim samym poziomie jak inne twoje zalety?
- Pamiętaj przez cały czas, iż celem rozmowy jest pomoc pracownikowi w rozwoju.
- Unikaj podczas rozmowy sformalizowanej formy: podwładny – przełożony. Rozmowa oceniająca nie może być osądem nad pracownikami.
autor: Krzysztof Dudek