Zastosowania symulacji Artemis w edukacji i integracji zespołów

Symulacja Artemis jest innowacyjnym narzędziem, które nie tylko edukuje i zwiększa świadomość zagrożeń cyberbezpieczeństwa, ale także integruje zespoły i promuje zdrową rywalizację. Jest to doskonałe rozwiązanie dla organizacji, które pragną zwiększyć swoją odporność na cyberzagrożenia i jednocześnie poprawić dynamikę zespołu.

W dobie cyfryzacji i rosnącej zależności od technologii informatycznych, świadomość zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem staje się coraz bardziej kluczowa. Edukacja w tym zakresie nie jest już tylko domeną specjalistów IT, ale stanowi ważny element szkolenia dla wszystkich pracowników organizacji. 

Symulacja biznesowa Artemis stanowi nowatorskie rozwiązanie, które łączy edukację z atrakcyjną formą pracy poprzez doświadczanie i rozwiązywanie problemów w bezpiecznym, symulowanym środowisku. Udział w rozgrywkach wywołuje wśród uczestników dyskusje, a przy okazji dostarcza dużo zabawy i uśmiechu, co pozwala łatwiej przyswoić wiedzę.

Artemis to interaktywny warsztat, który opiera się na scenariuszach „User Security Awareness”, skupiających się na ochronie informacji. Szeroko ukazuje mechanizmy zabezpieczania oraz wykrywania i likwidowania zagrożeń, zwracając uwagę zarówno na aspekty technicznego bezpieczeństwa, jak i na istotność czynnika ludzkiego. W symulacji jest szereg schematów i plansz powiązanych wspólną historią, a uczestnicy wykonują zadania zarówno offline, jak i online (z wykorzystaniem smartfonów) lub tylko on-line z wykorzystaniem popularnych platform takich jak Zoom czy MS Teams. Czas trwania warsztatu wynosi od 3 do 7 godzin. 

Symulacja Artemis ma szerokie zastosowanie. Może być wykorzystana dla zabawy i integracji zespołów, ale przede wszystkim służy do edukacji pracowników w zakresie budowania świadomości o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, m.in. w zakresie kradzieży i wyłudzania danych, szantażu cyfrowego, metod socjotechnicznych oraz potencjalnych ryzykach dla organizacji. 

Jest skierowana do każdego, niezależnie od stanowiska i poziomu wiedzy technicznej, dzięki czemu umożliwia zderzenie dwóch płaszczyzn percepcji – technicznej i nietechnicznej.

Jest także narzędziem do budowania skutecznych systemów ochrony organizacji, rozpoznawania jej najcenniejszych i najsłabszych elementów oraz wdrażania i aktualizacji polityk bezpieczeństwa.

Udział w symulacji Artemis przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, warsztat nie wymaga posiadania wiedzy o cyberbezpieczeństwie, a uczestnicy mają okazję zrozumieć zagrożenia w cyberprzestrzeni i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby przed nimi się obronić. 

Dzięki zastosowanej mechanice gry, nauka poprzez doświadczanie staje się przyjemna i atrakcyjna dla uczestników, którzy angażują się w realizację zadań, chętnie włączają się w omówienia wniosków, nawiązują współpracę, tworzą strategię dla osiągnięcia sukcesu zespołu lub rywalizują ze sobą. 

W rezultacie, firma zyskuje informacje o tym, gdzie są jej najsilniejsze i najsłabsze elementy w zakresie bezpieczeństwa. Organizacja uzyskuje pewność, że jej pracownicy mają świadomość, na co muszą zwracać uwagę, aby nie obniżać oczekiwanego poziomu cyberbezpieczeństwa firmy.

Udostępnij swoim znajomym