6 Warunków wychodzenia ze stresu

  1. Pozytywne nastawienie

Ludzie szczęśliwi mają w życiu lepiej. Ciągle widać w nich chęć do życia i wszystko im się udaje. Osiągają świetne wyniki i potrafią cieszyć się tym, co mają. Patrzą na świat pozytywnie, czy Ty także jesteś taką osobą?

Na czym polega pozytywne nastawienie do życia?

Żeby móc polubić innych najpierw powinieneś polubić siebie. Koniec z gardzeniem sobą, jeżeli potrafisz cenić kogoś innego, to jesteś także w stanie cenić siebie. Jesteś dla siebie najważniejszą osobą na świecie, więc zasługujesz na swój szacunek. 

Ćwiczenia:

  • Wypisz 5 powodów dla których lubisz siebie
  • Dopisz 1 umiejętność/cechę/zeletę do Koła Mocnych Stron
  • Korzystaj z pozytywnych kotwic
  1. Relaksacja i oddychanie

Oddychanie stanowi ważną czynność, regulowaną automatycznie przez organizm. Tlen dostarczany przez płuca jest niezbędny do pracy wszystkich tkanek człowieka. Szczególnie wrażliwa na niedobór tlenu jest tkanka mózgowa. A właśnie w chwilach stresu wstrzymujemy oddech „zapominamy oddychać” i dodatkowo „podtruwamy” mózg. Dbaj o swoje szare komórki i podawaj im tlen.         

Ćwiczenia:

  • Spowolnij swój oddech.
  • Ćwicz oddech 4-7-8
  • Wizualizuj szczęśliwe chwile
  • Stwórz matrycę swoich „kotwic”
  1. Dbaj o siebie.

Generalnie dbaj o swoje ciało. Jak często jeździsz na przegląd ze swoim samochodem? Czy traktujesz siebie  lepiej niż swój samochód?

Ćwiczenia:

  • Raz w roku zrób sobie dzień dobroci dla Siebie
  • Raz na pół roku rób przegląd ciała – czyli badania lekarskie
  1. Aktywność fizyczna

Coraz częściej docenia się sport i aktywność fizyczną jako środek podtrzymywania i pomnażania zdrowia. Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, takim jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca oraz wypalenie zawodowe.   

Ćwiczenia:

  • Chodź na spacer ze swiom psem (a jeśli nie masz psa to sam/a ze sobą) 
  • Zacznij od ćwiczeń 1 minutę dziennie          
  1. Zarzadzanie czasem

Czas mija nieubłaganie. Biegnie tak szybko, że na jego brak narzekają dzisiaj niemal wszyscy. Moda nakazuje ciągle za czymś gonić oraz na bieżąco stawiać sobie nowe cele do realizacji. Prawda jest jednak taka, że nie da się zrobić wszystkiego. Trzeba umieć wybierać między rzeczami bardziej ważnymi i mniej istotnymi.

Ćwiczenia:

  • Pamiętaj o tym co jest dla Ciebie ważne – sprawdzaj swoje Koło Życia
  • Nie ulegaj presji pilnych spraw
  • Wystrzegaj się złodziei czasu
  1. Nie bądź sam. 

Dbaj o swoje relacje z rodzina, przyjaciółmi, znajomymi.

Ćwiczenia:

  • Wpisz w kalendarz spotkanie z przyjaciółmi raz na 2 tygodnie (i wykonaj to!!)
  • Zaplanuj i wykonaj „szaleństwo” ze swoim Szczęściem przynajmniej 1 raz w miesiącu (a mniejsze raz na tydzień) 
  • Zrób drzewo genealogiczne swojej rodziny.                      

Autor: Michał Gieczewski 

O autorze:
Marcin Godula

Marcin to doświadczony lider z ponad 20-letnim stażem w branży IT i edukacji technologicznej. Jako Prezes Zarządu Effective IT Trainings (EITT), koncentruje się na kształtowaniu strategii rozwoju firmy, analizie trendów edukacyjnych w IT oraz budowaniu innowacyjnych programów szkoleniowych. Jego wizjonerskie podejście i głębokie zrozumienie dynamiki rynku IT są kluczowe dla pozycjonowania EITT jako lidera w branży szkoleń technologicznych.

W swojej pracy Marcin kieruje się wartościami takimi jak innowacyjność, jakość kształcenia i zorientowanie na potrzeby rynku. Jego podejście do zarządzania opiera się na ciągłym doskonaleniu procesów edukacyjnych i adaptacji do zmieniających się wymagań branży IT. Jest znany z umiejętności łączenia praktycznej wiedzy technicznej z efektywnymi metodami nauczania.

Marcin szczególnie interesuje się obszarem sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów biznesowych oraz cyberbezpieczeństwa w kontekście edukacji IT. Skupia się na rozwijaniu programów szkoleniowych, które nie tylko odpowiadają na bieżące potrzeby rynku, ale także przygotowują specjalistów na przyszłe wyzwania technologiczne.

Aktywnie angażuje się w rozwój branży edukacji IT, nieustannie śledząc najnowsze trendy i innowacje w technologii. Wierzy, że kluczem do sukcesu w dynamicznym świecie technologii jest ciągłe uczenie się i adaptacja do nowych trendów, co odzwierciedla w strategii rozwoju EITT.

Udostępnij swoim znajomym