Artemis – symulacja biznesowa zwiększająca świadomość pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa

Warsztaty User Security Awareness to niezwykle ważny aspekt dla każdej organizacji, która dba o bezpieczeństwo informacyjne. Niestety często okazuje się, że organizowanie “pogadanek”, przygotowywanie e-learningów, czy szkoleń prowadzonych przez działy bezpieczeństwa nie do końca jest zrozumiałe przez wszystkich pracowników firmy, a przynajmniej nie są oni w stanie utożsamić się z omawianymi ryzykami i możliwościami wystąpienia zagrożeń w ich życiu zawodowym, czy prywatnym.

W dzisiejszych czasach, gdy większość danych przechowywanych jest w formie cyfrowej, bezpieczeństwo informacji jest jednym z kluczowych aspektów, które powinny być uwzględniane przez każdą organizację.

Cyberzagrożenia rozwijają się w bardzo szybkim tempie, co wymaga od firm ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań. Wyciek danych, atak hakerski czy inna forma cyberzagrożenia mogą spowodować poważne szkody dla firmy, w tym utratę zaufania klientów i zwiększenie kosztów biznesowych. Dlatego warto efektywnie edukować wszystkich pracowników i korzystać z narzędzi, które pomogą w zrozumieniu, jak te zagrożenia mogą wyglądać w praktyce.

Warsztaty User Security Awareness to niezwykle ważny aspekt dla każdej organizacji, która dba o bezpieczeństwo informacyjne. Niestety często okazuje się, że organizowanie “pogadanek”, przygotowywanie e-learningów, czy szkoleń prowadzonych przez działy bezpieczeństwa nie do końca jest zrozumiałe przez wszystkich pracowników firmy, a przynajmniej nie są oni w stanie utożsamić się z omawianymi ryzykami i możliwościami wystąpienia zagrożeń w ich życiu zawodowym, czy prywatnym.

Inaczej to wygląda, gdy uczymy się poprzez doświadczanie i symulowanie “odnalezienia się” w danej sytuacji. Kiedy “potkniemy się” w bezpiecznym, symulowanym środowisku, łatwiej możemy zrozumieć ryzyko i zagrożenia, a także konsekwencje naszych działań. Wtedy znacznie efektywniej uczymy się prawidłowych zachowań, postępowań, itp..

W tym artykule chcemy przedstawić produkt, którym jest symulacja biznesowa Artemis.

Czym jest Artemis i dlaczego warto skorzystać z tej symulacji?

To innowacyjne i interaktywne narzędzie, mające na celu wsparcie organizacji w budowaniu świadomości o cyberzagrożeniach wśród pracowników. Szeroko ukazuje mechanizmy zabezpieczania oraz wykrywania i likwidowania zagrożeń.  Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy doświadczą w praktyce zagrożenia, które mogą wystąpić w codziennej pracy, czy życiu prywatnym. Przygotowują się do działań w sytuacjach kryzysowych.                               

Niebezpieczeństwa przedstawione w symulacji przedstawiają m.in.: kradzież i wyłudzania danych, szantaż cyfrowy, metody socjotechniczne i potencjalne ryzyka dla organizacji, czy mechanizm działania organizacji przestępczych.

Symulacja jest dostępna w dwóch wersjach. Jedną z nich jest stacjonarna, podczas której uczestnicy wykorzystują papierowe mapy oraz dedykowaną platformę gry z dostępem poprzez przeglądarki w smatrfonach. Drugą opcją jest formuła zdalna, która prowadzona jest za pomocą wybranej platformy do komunikacji oraz dedykowanej platformy z dostępem z przeglądarki w smartfonach.

Mistrzami Gry, którzy prowadzą Artemisa są praktycy obszaru Security, którzy przeszli proces certyfikacji do roli Mistrza Gry. Zawodowo zajmują się np. bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, zarządzają zespołami Security, uczestniczą w działaniach związanych z cyberbezpieczeństwem, z zabezpieczaniem aplikacji, analizą kodów źródłowych, testami penetracyjnymi, itp.       

Artemis nie tylko pozwala na poznanie różnych scenariuszy wycieków danych, ale również daje możliwość testowania wiedzy pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu wywołamy dyskusję z trenerem oraz innymi uczestnikami, wprowadzimy dalsze elementy szkolenia, czy omówimy zasady (procesy, procedury) funkcjonujące w firmie, które pomogą pracownikom nauczyć się, jakie praktyki są najbezpieczniejsze dla firmy, jakie zabezpieczenia warto zastosować, a także jakie zagrożenia są najbardziej prawdopodobne.

Istnieje wiele przykładów, które pokazują, jak duże szkody mogą wyrządzić cyberzagrożenia. Warto zwrócić uwagę na to, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w bezpieczeństwo informacji. Zastosowanie narzędzi, takich jak Artemis, może przyczynić się do zwiększenia świadomości pracowników, a tym samym zmniejszenia ryzyka wystąpienia wycieku danych czy ataku hakerskiego.

W artykule poruszono istotne kwestie związane z bezpieczeństwem informacji w organizacjach oraz zwrócono uwagę na potrzebę ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań, jakie stawiają cyberzagrożenia. Zabezpieczenie techniczne organizacji to jeden z ważnych aspektów ochrony informacji, który należy uwzględnić w planowaniu działań w tym zakresie. Warto zauważyć, że odpowiednie zarządzanie danymi oraz przestrzeganie polityki bezpieczeństwa informacji także wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa w organizacji.

Symulacja biznesowa Artemis to interesujące narzędzie, które może pomóc w zwiększeniu świadomości pracowników i przygotowaniu ich do działań w sytuacjach kryzysowych. Wspomniano o dwóch wersjach symulacji – stacjonarnej i zdalnej, co zwiększa jej dostępność i elastyczność w prowadzeniu szkoleń. Warto również podkreślić, że Mistrzowie Gry prowadzący symulację to praktycy obszaru Security, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.

Podsumowując, stosowanie narzędzi takich jak Artemis może pomóc w zwiększeniu świadomości pracowników na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz w uświadomieniu im, jakie praktyki są najbezpieczniejsze dla firmy. Jednakże samo używanie narzędzia symulacyjnego nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo informacji w organizacji. Konieczne jest zastosowanie kompleksowych działań obejmujących szkolenia pracowników, stosowanie odpowiednich zabezpieczeń technicznych i przestrzeganie polityki bezpieczeństwa informacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skuteczności wykorzystania narzędzia symulacyjnego Artemis do budowania świadomości o cyberzagrożeniach w Twojej organizacji, skontaktuj się z nami: biuro@eitt.pl lub +48 22 487 84 90

Strona produktu: https://eitt.pl/symulacja-biznesowa-artemis/

Udostępnij swoim znajomym