Jak przygotować dobre wystąpienie publiczne?

Dziś przygotowaliśmy dla was 6 praktycznych rad jak przygotować się do prezentacji, o co zadbać, o czym pamiętać? Zapraszamy do lektury!

1. PODAJ PRZYKŁAD Z ŻYCIA, OPOWIEDZ HISTORIĘ

Opowiedz np. jak tu dojechałeś, albo o czymś specyficznym dla tego miasta, w którym się znalazłeś. Kiedyś D. Genscher miał kiedyś przemówienie poza granicami Niemiec. Zdawał sobie sprawę ze słabości swojej angielszczyzny, stąd postanowił to wykorzystać jako atut i tak rozpoczął przemówienie: „Ladies and Gentelman z moim angielskim ma się rzecz, jak z moją żoną, kocham ją, ale nad nią nie panuję” .

2. POSTAW RETORYCZNE PYTANIE

Postaw pytanie. Taki sposób rozpoczęcia prezentacji ma na celu pobudzenie zainteresowania słuchaczy. Jeżeli uda się nam postawić niebanalne, dobre pytanie, to możemy liczyć na to, że słuchacz rozpocznie myślenie o temacie, którym chcemy się zająć.

3. PRZEDSTAW DANE STATYSTYCZNE

Posługuj się danymi statystycznymi – jednak pamiętaj, liczby np. powierzchnia ziemi w hektarach może nic nie znaczyć dla słuchacza. Stąd warto użyć dane statystyczne na przykład w takiej formie: „proszę zauważyć, że z badań wynika, iż co trzeci Polak, czyli co trzecia osoba na tej sali jest…”.

4. OPOWIEDZ ANEGDOTĘ

Opowiedz śmieszną historię. Wartość humoru w relacjach międzyludzkich jest nieoceniona. Poczucie humoru rozładowuje napięcie, jakie powstaje na styku kontaktów interpersonalnych. Jeżeli potrafimy śmiać się sami z siebie, żartować na swój temat, to wykazujemy zdrowy dystans do swojej osoby i zjednujemy sobie w ten sposób słuchaczy.

5.PRZEDSTAW TEMAT W FORMIE PARADOKSU

Użycie paradoksu, który powoduje, że słuchacze z zainteresowaniem przysłuchuje się temu, co jest mówione.

6. POSŁUŻ SIĘ OSOBISTYM ODNIESIENIEM

Rozpocznij od osobistego przykładu. Dobrym punktem wyjścia jest podziękowanie za zaproszenie i wyrażenie radości ze spotkania. Niektórzy stosując ten sposób odwołują się do ostatniego spotkania ze słuchaczami, jakie miało miejsce w przeszłości. Np. „Z prawdziwą przyjemnością i poczuciem wyróżnienia otrzymałem od Państwa zaproszenie do udziału…”.

Autorzy: Zespół EITT

Udostępnij swoim znajomym